en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Yarka ve Civciv Üretim Çiftliği

 

Tüm hakları saklıdır. 2017Ⓒcreative www.barissavas.com

Önce Güven

Yarka & Civciv Sipariş

0546 791 90 85

KEKLİK
1329

KEKLİK

Keklik yumurtası döllenmiş olarak keklik üretimi yapmak isteyen üreticilerimiz tarafından tercih edilir. Ülkemizde Karadeniz'in çok yağışlı ve sık ormanlarla kaplı bölgeleri hariç Marmara,Ege,Akdeniz bölgesindeki düz ovalar dışında her tarafta rastlanır..Doğada keklikler toplu halde yaşamlarını sürdürürler.. Kayalık, taşlık, çalı ve otlarla kaplı yamaçlar, vadiler, ekili alanlar çok yağış almayan yarı kurak bölgeler kekliklerin yaşama alanıdır. Keklik yumurta'dan çıktıktan sonra doğada bitki tohumları, böcek,kurt,bitki kökleri yer, keklik yavrusu'nun genel olarak besinleri tahıldır. Kınalı kekliklerin erkek ile dişinin görünümleri aynıdır. Erkeklerin ayaklarında mahmuz denilen kıkırdaksı bir doku bulunur..Yetişkin erkeklerin kafaları dişilere göre biraz daha büyüktür. Boyları 34-35 cm. arasındadır, kanat açıklığı 55-60 cm. dir. Kekliklerin doğada çiftleşmesi hava şartlarına göre şubat veya mart aylarındadır..Çoğunlukla senede bir sefer kuluçkaya yatarlar. Dişi keklikler ve erkek keklikler etlik keklik olarakda kullanılabilir.

Damızlık dişi keklik kaya diplerine çalılar arasına basit bir yuva yapar. Yumurta sayısı 15-21 adet arasındadır.  

Kuluçka süresi:

-21 gündür...

Yemleri

0-7 Gün etlik civciv başlangıç yemi
7-14 gün etlik civciv yemi
14-70 gün etlik piliç yemi
71- gün piliç geliştirme ve karma yemler
Yumurtlama dönemi - damızlık yumurta yemi

Gelişim dönemi:

21 günün sonunda keklik yumurtası lamba ile kontrol edilip bozuk ve dölsüz keklik yumurtası ayıklanarak çıkış kısmına konur bu dönemde çevirme yapılmaz. Çıkış kısmında ise keklik civciv'inin çıkacağı tabla ,kutu veya sandıkların taban malzemesi önemlidir keklik civciv yeri ayaklarının kaymayacağı ve yüzeyi pütürlü malzemeler olmalıdır gazete kağıdı naylon gibi malzemeler serilirse kekliklerin yumurtadan ayaklarının açık olarak çıkmasına sebep olur. Döllü ve iyi depolanmış keklik yumurtalarında kuluçka makinelerinden çıkışta iyi randımanlar alındığı görülmüştür.

Keklik Yumurta'larınızı gurk tavuk altında çıkartıyorsanız burada dikkat edilecek nokta tavuğun ufak yapıda olmasıdır (ispenç, cüce cochin,Habeş v.b ) iri yapılı bir tavuk keklik civciv'leri çıktığında üzerlerine basarak ezebilir. Keklik civciv leri ilk çıktıklarında çok ufak ve hareketli olurlar onun için tavuğun altından alıp ayrı bir yerde beslenmesi gerekir.

Keklik yavrularının büyütülmesi:

Keklik civcivleri bakımı ve büyütülmesi ilgi ve dikkat ister.Civcivler 1 haftalık oluncaya kadar ana makinesi veya kontrplaktan yapılmış çapı 50 cm yüksekliği 45 cm olan çemberde 30 adet keklik yavrusu koyabilirsiniz.

Keklik veya yumurta siparişi için: Tıklayınız...

Keklik civciv ve yumurtası döllenmiş olarak keklik üretimi yapmak isteyen üreticilerimiz tarafından tercih edilir.
keklik yumurtası, keklik civciv, damızlık keklik, dişi keklik, etlik keklik,