en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

Yarka ve Civciv Üretim Çiftliği

 

Tüm hakları saklıdır. 2017Ⓒcreative www.barissavas.com

Önce Güven

Yarka & Civciv Sipariş

0546 791 90 85

ETLİK TAVUK
1305

ETLİK TAVUK

Beyaz Etlik tavuk ve Kırmızı Etlik tavuk olarak üretilen ve piyasadaki tavuk tüketimini oluşturan doğal ve özel olarak yetiştirilen ırklar ile sağlıklı olarak beslenmek mümkün. 

Beyaz etlik tavuk ve kırmızı etlik tavuk tüketimi protein açısından %21 civarında olması tercih edilmektedir. Ülkemizde Kırmızı etlik tavuk ve Beyaz etlik tavuk 3 aşamada yetiştirilir. 1. Organik 2. Doğal 3. Endüstriyel, günümüzde en çok tercih edilen yetiştirme yöntemi Doğal yetiştirme olmuştur. Organik yetiştiriciler için belirlenen kriterler Tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından standart hale gelmiştir bu nedenle doğal yetiştirme en çok tercih edilen yöntemdir.

Etlik tavuk kategorisinde yetiştirilen tavuklar daha önceleri GDO ve ilaç ile büyütülüp sağlıksız olarak soframıza geliyordu bunun nedeni ülkemizde bilinçli üretici ve tüketicinin olmaması oldu günümüzde artık Beyaz etlik tavuk ve kırmızı etlik tavuk hızlı gelişen ve kilo alma özelliği olan ırkların melezlenmesi sonuçu ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte artık 45 günde doğal olarak etlik tavuk yetiştirmek mümkündür. Özetle büyükbaş hayvanlarda yapılan damızlık hayvan yetiştiriciliği ile hemen hemen aynı kategori ve yetiştirme şekli ile elde edilir. Beyaz etlik civciv ve Kırmızı etlik civciv lerde aynı sağlık kontrollerinden geçtikten sonra büyüyecekleri kümeslere alınır ve 24 saat denetim altında büyüme işlemleri gerçekleşir. 

Beyaz etlik tavuk ve Kırmızı etlik tavuk hem erkek hem dişi civcivlerden oluşur gelişim aşamalarında cinsiyet ayrımı yapılmaz her iki cins de aynı sürede büyüme gösterir. Et için yetiştirilen etlik civciv'ler yumurta için yetiştirilen ırklara göre kaliteli yem ve yaşam şartları dahilinde daha hızlı büyürler. Kırmızı etlik civciv ve beyaz etlik civciv ler kısa sürede değil 21. günlük kuluçka süresinde yetişir. 

Kırmızı etlik tavuk ve Beyaz etlik tavuk olarak en çok tercih edilen ırklar broiler ross ve sasso ırklarıdır. Bu ırklar aynı zamanda Kırmızı etlik ve beyaz etlik olarak salma tavukçulukda kullanılır. kapalı ortam yerine açık alanda büyüyen tavukların gelişim süresi 2 kat uzun sürer, fakat hastalıklardan korunması için kapalı ortamda yetişen etlik tavuklar tercih edilir bunun sebebi gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının sağlık kontrolleri olmadan etlik tavuk'ları kesip piyasada satışını yapmak yasal değildir.

Kırmızı Etlik Tavuk Sipariş için: Tıklayınız...

Beyaz Etlik tavuk ve Kırmızı Etlik tavuk olarak üretilen ve piyasadaki tavuk tüketimini oluşturan doğal ve özel olarak yetiştirilen ırklar ile sağlıklı olarak beslenmek mümkün
beyaz etlik tavuk, kırmızı etlik tavuk, etlik tavuk ırkları, beyaz etlik civciv, kırmızı etlik civciv, etlik tavuk siparişi, etlik tavuk özellikleri,